۹ راهکار برای داشتن ارتباط صمیمانه و موثر با کودک

اکثر پدر و مادرها دغدغه این را دارند که چیکار کنند تا بتونند ارتباط خوبی با کودکشان داشته باشند.

برای برقراری ارتباطی مدثر و صمیمانه با کودک میتوانید از راهکارهای زیر استفاده کنید.

۱-هر روز حداقل یکبار به کودکتان بگویید دوستش دارید. حتی روزهایی که کلی شیطنت کرده و از دستش عصبانی هستید و یا روزهایی که با او سر موضوعی اختلاف نظر دارید. اتفاقاً در همچین روزهایی حتما بهش بگوید دوستش دارید. با این کارتان این پیام را بهش منتقل می کنید که “من بی قید و شرط دوستت دارم. حتی اگه از دستت عصبانی باشم و یا باهات توافق نظر نداشته باشم باز هم دوست دارم”.
بهترین زمان برای گفتن دوست دارم به فرزند: قبل از خواب- قبل از رفتن به مدرسه- بعد از برگشت از مدرسه.

۲- با کودکتان یک اسم خاص یا کلمه رمز بسازید. کلمه رمزی که محرمانه، مثبت و خاص باشد تا بتوانید برای تقویت عشق و علاقه بین خودتان و کودک از آن استفاده کنید. کلمه رمز یه معنای خاص داشته باشد که فقط شما و کودکتان از آن باخبر باشید.

۳- قبل از خواب برای کودکتان قصه بگویید یا کتاب قصه مورد علاقه اش را برایش بخوانید. بچه ها اینکار شما را هرگز فراموش نمیکنند.

۴- یک موقعیت خوب برای برقراری رابطه صمیمی با کودک زمانی است که به شما در کارهای خانه کمک میکند. این زمان را هرگز از دست ندهید.

۵-با کودکتان بازی کنید. در بازی کردن با او پیشقدم بشوید و از او بپرسید: «دوست داری باهات بازی کنم؟ میای با هم بازی کنیم؟ میخوایم با هم توپ بازی کنیم؟ و …».

۶- فرصت طلایی با هم غذا خوردن رو از دست ندهید. اینکار باعث میشود اعضا خانواده ارتباط بهتری با هم برقرار کنند و درباره مسائل روزمره با هم صحبت کنند. یادمان باشد میز غذا فقط جای تعامل با بچه هاست و نه مکانی برای تربیت آنها.

۷- برای ارتباط دو نفره با کودکتان برنامه ریزی کنید. دو نفری با هم بیرون بروید و ضمن تفریح با هم صحبت کنید. این زمان حتی اگه خیلی کم (بیست یا سی دقیقه) باشد باز هم اثر فوق العاده ایی روی رابطه شما با کودک تان می‌گذارد.

۸- به انتخاب های کودکتان احترام بگذارید. شاید خیلی وقت ها انتخاب هایش را دوست نداشته باشید و برایتان خوشایند نباشد ولی با احترام به انتخاباهای کودک هم ارتباط صمیمانه ایی با او برقرار می کنید و هم خلاقیتش را تقویت میکنید.

۹- و مهم ترین نکته این که با کودک تان خاطره سازی کنید. هیچ چیز لذت بخش تر از این نیست که در آینده فرزندتان وقتی به عقب برمیگردد به یاد بیاورد که چقدر برای پدر و مادرش عزیز بوده و چه خاطرات شیرینی با آنها دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع کتاب ها

هر کتابی شروعی دارد. شروع کتاب ها باید به گونه ایی باشد که خواننده را به خواندن کتاب ترغیب کند. شروع کتاب باید خواننده را

ادامه مطلب »

آنچه امروز آموختم-۹

هیپنوتیزم جاده ای (HIGHWAY HYPNOSIS) اصطلاحی است که امروز آموختم. حالتی است که در آن مشغول رانندگی هستید و ناگهان به خود بیایید و ببینید

ادامه مطلب »

درس های نینی-۵

اگر در وجود فرزندانمان چیزی وجود دارد که آرزو داریم تغییرش دهیم، بهتر است اول ببینیم آیا آن چیز همانی نیست که باید در خود

ادامه مطلب »