چرا نوزادم گریه می کند؟

 

گریه اولین ابزار نوزاد برای ارتباط با اطرافیان است. اولین کاری که نوزاد در بدو تولد انجام می دهد.
دلایل متفاوتی برای گریه کردن نوزاد وجود دارد.
پدر و مادر در اولین روزهای تولدِ نوزاد، معنای گریه او را نمی دانند. به همین دلیل با هر گریه ی نوزاد دچار استرس و اضطراب می شوند، هول می کنند، کلافه می شوند و می خواهند هر چه زودتر و به هر طریقی که شده نوزاد را آرام کنند. بعضی از والدین از این که نمی توانند نوزادشان را آرام کنند، احساس گناه، ناکافی بودن و عذاب وجدان می کنند.

گریه بچه ها دل پدر و مادر و هر کسی که صدای آنها را بشنود، به درد می آورد. اگر دلیل گریه نوزادان مشخص نباشد این ناراحتی بیشتر نیز می شود. چون نمی دانیم چه کاری برای آرام کردن آنها انجام دهیم.
پس بهترین کار این است که علت اصلی گریه نوزاد را پیدا کنند.
البته با گذشت زمان و کسب تجربه، والدین معنای گریه نوزاد را درک کرده و با رفع نیاز نوزاد و برطرف کردن دلیل گریه اش به آرام شدن او کمک می کنند؛ بدون هیچ تنش، اضطراب و دستپاچگی.
هنگام گریۀ نوزاد بهتر است به زبان بدن او توجه کنیم. هر نوع گریه ایی، زبان مخصوص به خود را دارد. در ادامه به برخی از علت های گریه نوزاد پرداخته ام.

علت گریه نوزاد

۱- من گرسنه هستم

گریۀ نوزادی که می خواهد بگوید: “من گشنمه”، معمولاً با صدای «نِه(neh) شروع می شود. نوزاد گرسنه، هنگام گریه دستش را مشت می کند و به محض این که نیازش برطرف شود گریه را متوقف می کند. مکیدن دست ها هم می تواند نشانۀ گرسنگی کودک باشد.

 

۲- من خسته هستم

گریۀ خستگی با صدای “آو” شروع می شود.

۳- من کولیک دارم

گریه کولیک (قولنج نوزادی) شدید، تیز و گوش خراش است. در این گریه کودک بی قراری می کند، به خودش می پیچد و پاهایش را به سمت شکمش می گیرد.

۴- من حوصله ام سر رفته است
وقتی نوزاد حوصله اش سر می رود، برای جلب توجه شروع به گریه می کند. از آن نوع گریه هایی است که ابتدا آرام است؛ ولی اگر کودک پاسخی دریافت نکند شدت می گیرد.

۵- من خوابم می آید
این گریه با خمیازه کشیدن همراه است. اگر نوزاد پاسخی دریافت نکند، طولانی مدت ادامه دارد. در این گریه نوزاد دهانش را گرد می کند و با دستانش اطراف بینی و چشم هایش را میمالد.

۶- من گرمم است
وقتی نوزاد گرمش می شود شروع به گریه کردن می کند. این گریه با فریاد همراه است. صورت نوزاد قرمز می شود. با کم کردن لباس های نوزاد و قرار دادن او در محیطی خنک این نوع گریه قطع می شود.

۷- من آروغ دارم
در این گریه، نوزاد اِه اِه ( (eh می کند. صدای اِه اِه زمانی ایجاد می شود که عضلات سینه نوزاد منقبض می شود و نیاز به آروغ زدن پیدا می کند.

۸- من درد دارم
اگر نوزاد هنگام شیر خوردن یا ادرار کردن گریه می کند، ممکن است این گریه ناشی از درد باشد.
نوزادی که درد و نفخ در پایین شکم دارد، صدای گریه اش به صورت اِره (eairh) است.

۹- من احساس ناراحتی می کنم و به آرامش نیاز دارم
این نوع گریه معمولاً آرام و شبیه ناله است. یعنی صدای گریه اش خیلی بلند نیست. هه هه (heh) صدایی است که در گریه نیاز به آرامش می شنویم. اگر به نیاز کودک رسیدگی نشود، این گریه ممکن است به جیغ و صدای بلند تبدیل شود. ناراحتی کودک ممکن است به خاطر سروصدا، دست به دست شدن های زیاد، نور، سرما و یا هر محرک بیرونی شدید دیگری باشد.

۱۰- پوشکم کثیف است

۱۱- من دلم آغوش و نوازش میخواهد

۱۲- لباسم تنگ، زبر و چسبان است

۱۳- دارم دندان در می آورم

 

بهتر است پدر، مادر و مراقب اصلی کودک (مراقب اصلی نوزاد معمولاً مادر می باشد و در برخی موارد پدر، مادر بزرگ و یا یک پرستار) از روی مهر و محبت به گریۀ نوزاد خود پاسخ دهند. بی اعتنایی نسبت به گریه های نوزاد او را مضطرب می کند و باعث می شود که نوزاد به پدر و مادرش (مراقبان اصلی) بی اعتماد و نسبت به آنها بدبین شود و دنیا را جای امنی نداند. گریه نوزاد نشات گرفته از داشتن یک نیاز (نیاز اصلی) است، پس اگر به گریه های او توجه نشود، در ایجاد دلبستگی ایمن در نوزاد اختلال ایجاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنز فاخر سعدی

۱ نام کتاب: طنز فاخر سعدی نویسنده: ایرج پزشکزاد نشر: شهاب تعداد صفحات: ۲۰۵ موضوع: ادبیات و شعر فارسی ۲ دومین اثر از پزشکزاد که

ادامه مطلب »

لبخند انار

«مامان خندید: «بازی کردنش زیاد مهم نیست. فکرهایش خیلی مهم است. برای هر کاری اول فکر می کند، خلاقیت از همین جا شروع می شود.

ادامه مطلب »

سگ ولگرد

«تا بدان‌جا رسید دانش من که بدانم همی که نادانم!» ۱ نام کتاب: سگ ولگرد نویسنده: صادق هدایت ناشر: نگاه موضوع: داستان ایرانی تعداد صفحات:

ادامه مطلب »

چشم هایش

«دختر، اینطور به من نگاه نکن! این چشم‌های تو بالاخره مرا وادار به یک خبط بزرگی در زندگی خواهد کرد.» گفتم: «این خبط شما آرزوی

ادامه مطلب »

جزیره سرگردانی

«فرق بسیار زیادی ست بین کسی که ” کم می آورد”، با کسی که “کوتاه می آید”!»   ۱ نام کتاب: جزیره سرگردانی نویسنده: سیمین

ادامه مطلب »