آلپورت

طراح نظریه صفات (Trait Theory)

 

·  روانشناس آمریکایی

 

· از اولین نظریه پردازان شخصیت

 

·  ۴ برادر بودند که آلپورت کوچکترین آنها بود.

 

·  پدرش پزشک و مادرش معلم بودند.

 

· هم پدر و هم مادر تأثیر قوی و مثبتی روی او داشتند.

 

·  برادر بزرگش فلوید آلپورت نیز روانشناسی معروف بود.

 

· ماجرای دیدار فروید و آلپورت بسیار جالب و تاثیر گذار است.

 

· در سال ۱۹۲۲ در ۲۴ سالگی از دانشگاه هاروارد دکترای روانشناسی را گرفت.

 

ماجرای اولین ملاقات آلپورت و فروید

آلپورت برای دیدن یکی از برادرانش به وین رفته بود. در آنجا نامه ایی به فروید نوشت و از او تقاضای ملاقات کرد. فروید درخواست او را پذیرفت. وقتی آلپورت به محل ملاقات رسید در اتاق انتظار که پر از تصاویر مربوط به رویاهای گوناگون بود به انتظار نشست. وقتی فروید را در هول شد و نمیدانست درباره چه صحبت کند. فروید  هم ساکت بود و منتظر نشسته بود تا آلپورت دلیل حضورش در آنجا را توضیح دهد. آلپورت عجولانه در پی یافتن موضوعی برای باز کردن سر صحبت بود. ناگهان به یاد پسر کوچکی افتاد که هنگام آمدن به دفتر فروید در تراموای شهر دیده بود. به نظر می رسید پسر بچه فوبی دارد و از کثیف شدن می ترسد. او دائم به مادرش میگفت که دوست ندارد روی صندلی کثیف بشیند و … . آلپورت داستان را برای فروید تعریف کرد. فروید نگاه روان کاوانه خاصی به او  کرد و  گفت: «و آن پسر بچه کوچک شما بودید؟»

 

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنز فاخر سعدی

۱ نام کتاب: طنز فاخر سعدی نویسنده: ایرج پزشکزاد نشر: شهاب تعداد صفحات: ۲۰۵ موضوع: ادبیات و شعر فارسی ۲ دومین اثر از پزشکزاد که

ادامه مطلب »

لبخند انار

«مامان خندید: «بازی کردنش زیاد مهم نیست. فکرهایش خیلی مهم است. برای هر کاری اول فکر می کند، خلاقیت از همین جا شروع می شود.

ادامه مطلب »

سگ ولگرد

«تا بدان‌جا رسید دانش من که بدانم همی که نادانم!» ۱ نام کتاب: سگ ولگرد نویسنده: صادق هدایت ناشر: نگاه موضوع: داستان ایرانی تعداد صفحات:

ادامه مطلب »

چشم هایش

«دختر، اینطور به من نگاه نکن! این چشم‌های تو بالاخره مرا وادار به یک خبط بزرگی در زندگی خواهد کرد.» گفتم: «این خبط شما آرزوی

ادامه مطلب »

جزیره سرگردانی

«فرق بسیار زیادی ست بین کسی که ” کم می آورد”، با کسی که “کوتاه می آید”!»   ۱ نام کتاب: جزیره سرگردانی نویسنده: سیمین

ادامه مطلب »