شدن

«من با پدری علیل در خانه‌ای محقر به دنیا آمدم. در محله‌ای فقیر زندگی کردم و پول زیادی نداشتم. بزرگ شدم. من هیچ نداشتم و همه‌چیز داشتم. به تو بستگی دارد که داستانت را چگونه تعریف کنی».

۱

شدن

نویسنده: میشل اوباما
مترجم: هاجر شکری- امان الله ارغوان
نشر: دُرّقلم
تعداد صفحات: ۴۹۶

 

۲

میشل اوباما قدرتمندترین زن سیاهپوست جهان است.

 

۳

میشل اوباما در این کتاب از زندگی خود می گوید. از خاطرات دوران کودکی، نوجوانی و جوانی اش، از خانواده و سطح اقتصادی- اجتماعی اش ،از آشنایی و ازدواج با باراک اوباما و بچه هایش، از اتفاقات مراحل مختلف زندگی اش و از ۸ سال زندگی در کاخ سفید و فعالیت های اجتماعی اش به عنوان بانوی اول آمریکا می نویسد. قلم ساده، خودمانی و روان میشل اوباما و قدرتی که در استفاده از کلمات دارد، کتاب را به یک بیوگرافی شیرین و خواندنی تبدیل کرده است.
علیرغم محتوای جذاب میشل اوباما، ترجمۀ کتاب چندان قوی و موردپسند من نبود. اگر قرار باشد برای بار دوم این کتاب را بخوان قطعاً از ترجمه دیگری استفاده خواهم کرد.
کتاب «شدن» میشل اوباما ارزش خواندن مجدد را دارد.

قبل از خواندن این کتاب زندگینامه ایی نخوانده بودم. این کتاب و کتاب داستان کودکی چارلی چاپلین مرا به خواندن زندگینامه علاقه مند کردند. کتاب شدن را خیلی اتفاقی و بدون هیچ ذهنیت قبلی خواندم. ماجرا از این قرار بود که برادرم تعدادی کتاب اینترنتی سفارش داده بود و وقتی در حال آنباکسینگ بود من هم کنارش بودم. از آنجایی که وقتی کسی کتاب میخرد حس فضولی ام …. و میخواهم بدانم چه کتابی خریده سرم را خم کرده بودم و با کنجکاوی داشتم داخل کارتون کتاب ها را نگاه می کردم. یکی از کتاب ها کتاب شدن میشل اوباما بود. برادرم کتاب را به سمتم دراز کرد و گفت: «بیا بگیرش. تو اول بخونش». من کیف کردم و از همان روز شروع کردم به خواندن. این شد که اولین بار یک زندگی نامه خواندم.

۴

برش هایی از کتاب

«زندگی به من آموخت که تحول و پیشرفت آهسته اتفاق می‌افتد. نه در عرض دو سال، چهار سال یا حتی یک‌عمر. ما بذرهای تحول را می‌کاشتیم و شاید ثمرۀ آن را هرگز نمی‌دیدیم. باید صبور می‌بودیم».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آلپورت

طراح نظریه صفات (Trait Theory)   ·  روانشناس آمریکایی   · از اولین نظریه پردازان شخصیت   ·  ۴ برادر بودند که آلپورت کوچکترین آنها

ادامه مطلب »