انواع هوش در کودکان

بهتر است پدر و مادرها و تمام کسانی که با کودکان سروکار دارند، با انواع هوش آشنایی داشته باشند.
در این صورت آنها می توانند با انجام اقدامات لازم به شکوفایی و افزایش هوش کودکان کمک کنند.

روانشناسان معتقدند که دو سال اول زندگی دوره طلایی رشد مغزی کودک است.
اقدامات والدین در این دو سال تأثیر بسیاری در رشد مغزی کودک دارد.

در این مطلب درباره انواع هوش و در مطالب بعدی درباره راهکارهایی عملی برای افزایش انواع هوش در کودکان مینویسم.

هوش تعاریف متعددی دارد.

در تعریف هوش مینوان به ظرفیت تفکر انتزاعی، درک، ارتباط، برنامه ریزی، یادگیری، استدلال، و مهم تر از همه حل مسئله اشاره کرد.

متخصصان انواع مختلفی از هوش را معرفی کرده اند.

هاوارد گاردنر در سال ۱۹۸۳ نظریه هوش های چندگانه را مطرح کرده.

انواع هوش از نظر گاردنر:

۱- هوش زبانی: توانایی پردازش کلمات، زبان و معنای کلامی. این نوع هوش در شاعرانف وکلا، روزنامه نگاران و رمان نویسان از برجستگی خاص برخوردار است.

۲- هوش منطقی و ریاضی: توانایی پردازش اعداد، الگوهای ریاضی و منطقی و عملیات. این نوع هوش از جمله در علمای منطق، دانشمندان علوم تجربی و ریاضیدانان از برجستگی خاص برخوردار است.

۳- هوش موسیقیایی (هوش ریتمیک): توانایی پردازش صدا و ریتم و همچنین معنایی که از آن ها گرفته شده است. این نوع هوش از جمله در موسیقی دانان و نوازندگان برجستگی خاصی دارد.

۴- هوش فضایی: توانایی پردازش اشکال، آرایه ها و جهت ها و همچنین معانی مشتق شده از آن ها. این نوع هوش از جمله در نقاشان، معماران، شطرنج بازان، خلبانان، دریانوردان و جراحان از برجستگی خاص برخوردار است.

۵- هوش ذهنی-جنبشی (هوش حرکتی-جنبشی): توانایی پردازش احساسات، حرکت و هماهنگی و دستکاری اشیاء با بدن فرد. این نوع هوش از جمله در ورزشکاران، رقاصان، هنرپیشگان و جراحان از برجستگی خاص برخوردار است.

۶- هوش بین فردی: توانایی پردازش اطلاعات مربوط به افراد دیگر و تعامل اجتماعی مانند احساسات، نیازها و نیت های اطمینان. این نوع هوش از جمله در معلمان، درمانگران، فروشندگان و سیاتمداران از برجستگی خاص برخوردار است.

۷- هوش درون فردی: توانایی پردازش مفاهیم و احساسات مرتبط با خود، از جمله تفکیک احساسات خود، مدل های ذهنی و خود شناختی. ناظر بر شناخت دقیق فرد از خویشتن (علایق، تمایلات، ضعف ها، قوت ها و دل مشغولی ها) است و فرد برخوردار از این نوع هوش اصطلاحاً دارای قدرت برقراری ارتباط با خویشتن است.

۸- هوش طبیعی: توانایی پردازش لیست ها و دسته ها و طبقه بندی و ساخت مدل ها بر اساس ویژگی های پدیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باج گیری عاطفی

وقتی میخواهی باج عاطفی ندهی، باید چه کار کنی؟ باج گیری عاطفی یک چرخه دارد که هر چه مدت رمان بیشتری ادامه داشته باشد، خروج

ادامه مطلب »

تاب آوری

به زبان ساده، تاب آوری را میتوان توانایی مقابله با ناملایمات تعریف کرد. ظرفیتی که فرد برای مقاومت در برابر استرس، بحران و فاجعه دارد.

ادامه مطلب »

درماندگی آموخته شده

روانشناسی به نام مارتین سلیگمن با کمک همکارانش در سال ۱۹۶۷ این ایده را مطرح کرد. او آزمایشی طراحی کرد و رفتاری را کشف کرد

ادامه مطلب »

درس های نینی-۴

پدر و مادر ناخواسته فرزند خویش را شبیه خود می کنند و نام تربیت را بر آن می گذارند.  / نیچه/ ۱ بیش از حد

ادامه مطلب »

خطای هزینه هدر رفته

خطای هزینه هدر رفته یک پدیده روان شناختی بسیار شایع است. این پدیده به اثر کنکورد هم شناخته شده. “خطای هزینه هدر رفته میل به

ادامه مطلب »

نوشتن از توسعه فردی

نوشتن از موفقیت و توسعه فردی یکی از موضوعات مورد علاقه من برای فعالیت در حیطه نویسندگی است. به همین دلیل وقتی وبلاگم راه اندازی

ادامه مطلب »