درس های نینی-۱

در سری درس های نینی قصد دارم نکات مهم و کاربردی تربیت فرزند را بنویسم. نکاتی که لازم است هر پدر و مادری بدانند.

 

۱

تربیت را از خودمان شروع کنیم. پدر و مادر برای این که بتوانند فرزندشان را خوب تربیت کنند، ابتدا باید خودشان را تربیت کنند. کودکان آینه وجود والدین و والدین الگوی فرزندان هستند. پس باید قبل از هر چیزی روی خودمان کار کنیم.
تربیت خوب نتیجه ی تربیت خوب است (چه جمله سنگینی نوشتم).

۲

برای داشتن کودکی باهوش و سرزنده کارهای زیر را انجام دهیم:
هر روز برای کودکمان کتاب بخوانیم.
اجازه دهیم فرزندمان با همسالانش بازی کند.
خودمان با او بازی کنیم.
بگذاریم کودکتان نقاشی بکشد و خودمان هم او را همراهی کنیم.

 

۳

اگر کسی از کودکمان سوالی پرسید، به جای کودک پاسخ ندهیم. به کودک فرصت بدهیم خودش به سوالات مربوط به خودش پاسخ دهد. اینکار به افزایش اعتماد به نفس او کمک می کند.

۴

در شیوه تربیتی خود هرگز از تنبیه بدنی استفاده نکنیم. تنبیه بدنی فقط باعث تحلیه حس عصبانیت ما می شود و هیچ اثر تربیتی مثبتی ندارد.

 

۵

در برابر گریه و قهر کودک برای رسیدن به خواسته هایش هرگز تسلیم نشویم. کودک از این دو ابزار استفاده می کند تا ما را وادار به کوتاه آمدن در برابر خواسته اش کند. اگر یکبار کوتاه آمدیم، مجبوریم هر بار کوتاه بیاییم.

 

۶

برای کودکمان قصه بخوانیم یا تعریف کنیم. تحقیقات نشان داده اند کودکانی که در سنین قبل از دبستان قصه شنیده اند، در دوران مدرسه شکل نوشتاری کلمات و معنای آنها را بهتر و زودتر درک می کنند.

 

۷

والدین باید در تربیت فرزند با یکدیگر هماهنگ باشند. در صورت ناهماهنگی ممکن است کودکی وابسته، منفعل، پرخاشگر و یا مضطرب تربیت کنند.

 

۸

اگر پدر و مادری در تربیت فرزند با یکدیگر هماهنگ نیستند؛ باید این مسئله را مانند راز بین خودشان نگه دارند و اجازه ندهند فرزندشان از آن باخبر شود.

 

۹

به بچه هایمان لقب های بد نسبت ندهیم. به دیگران هم اجازه اینکار را ندهیم. به کودک یاد بدهیم اجازه ندهد دوستانش او را با لقب های بد صدا بزنند.

 

۱۰

کودک خود را با کودکان دیگر مقایسه نکنیم. مقایسه نابودکننده اعتماد به نفس کودک است و باعث خود کم بینی کودک می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باج گیری عاطفی

وقتی میخواهی باج عاطفی ندهی، باید چه کار کنی؟ باج گیری عاطفی یک چرخه دارد که هر چه مدت رمان بیشتری ادامه داشته باشد، خروج

ادامه مطلب »

تاب آوری

به زبان ساده، تاب آوری را میتوان توانایی مقابله با ناملایمات تعریف کرد. ظرفیتی که فرد برای مقاومت در برابر استرس، بحران و فاجعه دارد.

ادامه مطلب »

درماندگی آموخته شده

روانشناسی به نام مارتین سلیگمن با کمک همکارانش در سال ۱۹۶۷ این ایده را مطرح کرد. او آزمایشی طراحی کرد و رفتاری را کشف کرد

ادامه مطلب »

درس های نینی-۴

پدر و مادر ناخواسته فرزند خویش را شبیه خود می کنند و نام تربیت را بر آن می گذارند.  / نیچه/ ۱ بیش از حد

ادامه مطلب »

خطای هزینه هدر رفته

خطای هزینه هدر رفته یک پدیده روان شناختی بسیار شایع است. این پدیده به اثر کنکورد هم شناخته شده. “خطای هزینه هدر رفته میل به

ادامه مطلب »

نوشتن از توسعه فردی

نوشتن از موفقیت و توسعه فردی یکی از موضوعات مورد علاقه من برای فعالیت در حیطه نویسندگی است. به همین دلیل وقتی وبلاگم راه اندازی

ادامه مطلب »