درس های نینی-۱

در سری درس های نینی قصد دارم نکات مهم و کاربردی تربیت فرزند را بنویسم. نکاتی که لازم است هر پدر و مادری بدانند.

 

۱

تربیت را از خودمان شروع کنیم. پدر و مادر برای این که بتوانند فرزندشان را خوب تربیت کنند، ابتدا باید خودشان را تربیت کنند. کودکان آینه وجود والدین و والدین الگوی فرزندان هستند. پس باید قبل از هر چیزی روی خودمان کار کنیم.
تربیت خوب نتیجه ی تربیت خوب است (چه جمله سنگینی نوشتم).

۲

برای داشتن کودکی باهوش و سرزنده کارهای زیر را انجام دهیم:
هر روز برای کودکمان کتاب بخوانیم.
اجازه دهیم فرزندمان با همسالانش بازی کند.
خودمان با او بازی کنیم.
بگذاریم کودکتان نقاشی بکشد و خودمان هم او را همراهی کنیم.

 

۳

اگر کسی از کودکمان سوالی پرسید، به جای کودک پاسخ ندهیم. به کودک فرصت بدهیم خودش به سوالات مربوط به خودش پاسخ دهد. اینکار به افزایش اعتماد به نفس او کمک می کند.

۴

در شیوه تربیتی خود هرگز از تنبیه بدنی استفاده نکنیم. تنبیه بدنی فقط باعث تحلیه حس عصبانیت ما می شود و هیچ اثر تربیتی مثبتی ندارد.

 

۵

در برابر گریه و قهر کودک برای رسیدن به خواسته هایش هرگز تسلیم نشویم. کودک از این دو ابزار استفاده می کند تا ما را وادار به کوتاه آمدن در برابر خواسته اش کند. اگر یکبار کوتاه آمدیم، مجبوریم هر بار کوتاه بیاییم.

 

۶

برای کودکمان قصه بخوانیم یا تعریف کنیم. تحقیقات نشان داده اند کودکانی که در سنین قبل از دبستان قصه شنیده اند، در دوران مدرسه شکل نوشتاری کلمات و معنای آنها را بهتر و زودتر درک می کنند.

 

۷

والدین باید در تربیت فرزند با یکدیگر هماهنگ باشند. در صورت ناهماهنگی ممکن است کودکی وابسته، منفعل، پرخاشگر و یا مضطرب تربیت کنند.

 

۸

اگر پدر و مادری در تربیت فرزند با یکدیگر هماهنگ نیستند؛ باید این مسئله را مانند راز بین خودشان نگه دارند و اجازه ندهند فرزندشان از آن باخبر شود.

 

۹

به بچه هایمان لقب های بد نسبت ندهیم. به دیگران هم اجازه اینکار را ندهیم. به کودک یاد بدهیم اجازه ندهد دوستانش او را با لقب های بد صدا بزنند.

 

۱۰

کودک خود را با کودکان دیگر مقایسه نکنیم. مقایسه نابودکننده اعتماد به نفس کودک است و باعث خود کم بینی کودک می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه امروز آموختم-۱۰

امروز صفحه ایی از کتابِ «نوشتن با تنفس آغاز می شود» درسی بزرگ دربارۀ نوشتن به من آموخت. بیایید با هم این صفحه را بخوانیم.

ادامه مطلب »

شروع کتاب ها

هر کتابی شروعی دارد. شروع کتاب ها باید به گونه ایی باشد که خواننده را به خواندن کتاب ترغیب کند. شروع کتاب باید خواننده را

ادامه مطلب »

آنچه امروز آموختم-۹

هیپنوتیزم جاده ای (HIGHWAY HYPNOSIS) اصطلاحی است که امروز آموختم. حالتی است که در آن مشغول رانندگی هستید و ناگهان به خود بیایید و ببینید

ادامه مطلب »