چگونه هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟

هوش هیجانی در حدود ۸۰ درصد از موفقیت های ما نقش دارد. خبر خوب آن که هوش هیجانی اکتسابی است و میتوان آن را در طول زندگی افزایش داد.

حالا این سوال برای همه ی ما مطرح می شود که چگونه میتوانیم هوش هیجانی خود را افزایش دهیم؟
همون طور که در مقاله قبل ( هوش هیجانی چیست؟ ) اشاره کردم هوش هیجانی ۵ مولفه (خودآگاهی، خودتنظیمی، دارد. برای ارتقای هوش هیجانی میتوان روی تک تک مولفه های آن کار کرد.
به چه صورت؟
با من همراه باشید تا نحوه کار کردن روی این مولفه ها را توضیح دهم.

۱- خودآگاهی را تمرین کنیم

خودآگاهی به طور خلاصه یعنی فهمیدن خودمان و رفتارمان. خودآگاهی یعنی اینکه بدانیم چه کاری را انجام می دهیم؟ چه احساسی نسبت به کاری که در حال انجام آن هستیم، داریم؟ و در نهایت این که چه چیزهایی را درباره خودمان نمی دانیم. اولین قدم در راه رسیدن به خودآگاهی حذف و یا کاهش عوامل حواس پرت کن در زندگی است. پس لازم است که زمان مشخصی در طول روز را به دور از عوامل حواسپرتی (تلویزیون، موبایل و فضای مجازی، کار و …) بوده و زمانی را به فکر کردن به احساساتمان اختصاص دهیم. به در این زمان به این فکر کنید که چه احساسی دارید؟ غم؟ عصبانیت؟ اضطراب و یا ترس؟
وقتی تمام احساسات خوشاییند و ناخوشایند خود را شناختیم، میتوانیم پی ببریم که ضعف ما در کجاست. وقتی که یه ضعف هایمان پی ببریم غلبه بر آنها راحت تر می شود.
وقتی از من انتقاد می شود به شدت بهم میریزم و حالت تدافعی به خودم می گیرم. وقتی طرف مقابلم هنگام صحبت با من مدام موبایلش را چک می کند عصبانی شده و اعتراض می کنم.
تمرین سکوت و تنهایی فرصت مناسبی برای تمرین خودآگاهی است.

۲- احساسات خود را مدیریت کرده و آنها را به درستی به چالش بکشیم

پس از این که نسبت به احساسات خود شناخت پیدا کردید، لازم است که آنها را به درستی مدیریت کنید تا به شما و دیگران صدمه ایی نزند. احساساتی مانند غم، عصبانیت و لذت را میتوان هم در جهت حمایت از خود و دیگران و هم در جهت لطمه زدن به خود و دیگران به کار برد. و این مسئله فقط به این بستگی دارد که چطور بتوانیم آنها را ابراز و مدیریت کنیم.

برای مدیریت کردن احساسات برداشتن سه گام اساسی لازم است:
۱- شناختن احساسی که داریم
۲- تصمیم گیری درباره این که آیا آن احساس مناسب موقعیتی که در آن قرار داریم هست یا نه
۳- نشان دادن واکنش متناسب به احساس

ادامه دارد …

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چشم هایش

«دختر، اینطور به من نگاه نکن! این چشم‌های تو بالاخره مرا وادار به یک خبط بزرگی در زندگی خواهد کرد.» گفتم: «این خبط شما آرزوی

ادامه مطلب »

جزیره سرگردانی

«فرق بسیار زیادی ست بین کسی که ” کم می آورد”، با کسی که “کوتاه می آید”!»   ۱ نام کتاب: جزیره سرگردانی نویسنده: سیمین

ادامه مطلب »

تختت را مرتب کن

همه‌ی ما می‌دانیم که زندگی، سخت و طاقت‌فرساست؛ ولی گاهی با انجام کارهایی پیش‌پاافتاده می‌توان به نتیجه‌ای دست یافت که زندگی را تحت تاثیر قرار

ادامه مطلب »

پیرمرد و دریا

«هر صبح یک روز جدید در انتظار ماست. انسان ها می گویند که اگر خوش شانس باشی بهتر است، اما من ترجیح می دهم که

ادامه مطلب »

چوب بدستهای وَرَزیل

گرازها به زمین های ورزیل حمله می کنند و دهاتی ها تصمیم می گیرند برای کشتن گرازها و دفع بلا شکارچی استخدام کنند و این

ادامه مطلب »

خانواده نیک اختر

«خانواده نیک اختر، جدیدترین اثر طنزنویس مشهور و توانی معاصر کشورمان ایرج پزشکزاد است که برای اولین بار در ایران منتشر می شود. داستان، حکایت

ادامه مطلب »