نکاتی برای بهتر خوابیدن کودک

۱- یکی دو ساعت قبل از زمان خواب آرامش را بر خانه و محیط اطراف کودک حکمفرما کنید. اجازه ندهیدد در این زمان کودک هیجان زده شود. فعالیت بدنی زیاد، تماشای تلویزیون و بازی رایانه ایی را در این ساعات قطع کنید. با خواندن کتاب قصه برای کودک و یا پخش موزیکی ملایم و متناسب کودک را برای خوابیدن و داشتن خوابی آرام آماده کنید.

۲- یک ساعت قبل از خواب زمان خوابیدن را به کودک خود یادآوری کنید ” عزیزم ساعت ۹ وقت خوابه” . ده دقیقه قبل از خواب برای بار دوم واضح، روشن و مشخص زمان خوابیدن را یادآوری کنید.

۳- برای خوابیدن کودک و دادن نظم به زمان خواب عجله نکنید به ویژه برای کودکان خردسال. سعی کنید آرام، آهسته و پیوسته کودک را به خواب به موقع و سر وقت عادت دهید.

۴- کودک را در کارهای مربوط به خواب مشارکت دهید. پس از کمک کردن کودک او را تشویق کنید.

۵- به کودک اجازه دهید، در صورت تمایل اسباب بازی یا عروسک مورد علاقه خود را به تختخواب ببرد. این کار اضطراب دوری از پدر و مادر را برای کودک کاهش می دهد.

۶- چند دقیقه پیش از خاموش کردن چراغ ها به کودک اطلاع بدهید.

۷- اگر فرزند شما از تاریکی می ترسد با باز گذاشتن در اتاق و یا روشن کردن چراغ خواب، اتاق را کمی روشن نگه دارید.

۸- پیش از خواب از کارهای مثبت کودک در طول روز تعریف کنید.

۹- روال و ساعت معینی برای خواب کودک در نظر بگیرید. برنامه خواب کودک را بر اساس برنامه های تلویزیونی تنظیم نکنید.

۱۰- اگر کودک به صورت مکرر در طول شب بیدار می شود دفعه اول به او یادآور شوید که وقت خواب است ولی در دفعات بعدی با او صحبت نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنز فاخر سعدی

۱ نام کتاب: طنز فاخر سعدی نویسنده: ایرج پزشکزاد نشر: شهاب تعداد صفحات: ۲۰۵ موضوع: ادبیات و شعر فارسی ۲ دومین اثر از پزشکزاد که

ادامه مطلب »

لبخند انار

«مامان خندید: «بازی کردنش زیاد مهم نیست. فکرهایش خیلی مهم است. برای هر کاری اول فکر می کند، خلاقیت از همین جا شروع می شود.

ادامه مطلب »

سگ ولگرد

«تا بدان‌جا رسید دانش من که بدانم همی که نادانم!» ۱ نام کتاب: سگ ولگرد نویسنده: صادق هدایت ناشر: نگاه موضوع: داستان ایرانی تعداد صفحات:

ادامه مطلب »

چشم هایش

«دختر، اینطور به من نگاه نکن! این چشم‌های تو بالاخره مرا وادار به یک خبط بزرگی در زندگی خواهد کرد.» گفتم: «این خبط شما آرزوی

ادامه مطلب »

جزیره سرگردانی

«فرق بسیار زیادی ست بین کسی که ” کم می آورد”، با کسی که “کوتاه می آید”!»   ۱ نام کتاب: جزیره سرگردانی نویسنده: سیمین

ادامه مطلب »