از چه بنویسم؟ / ایده برای نوشتن

برای افرادی که به تازگی نوشتن را شروع کرده اند از چه نوشتن سردرگمی بزرگی است. به نوشتن و نویسندگی علاقه دارند ولی نمی دانند در شروع کار چه بنویسند. این نویسنده های تازه کار مدام کاسه چه کنم چه کنم در دست دارند و نمی دانند که در ابتدای مسیر نویسندگی چه کنند. روزانه […]

برای افرادی که به تازگی نوشتن را شروع کرده اند از چه نوشتن سردرگمی بزرگی است. به نوشتن و نویسندگی علاقه دارند ولی نمی دانند در شروع کار چه بنویسند. این نویسنده های تازه کار مدام کاسه چه کنم چه کنم در دست دارند و نمی دانند که در ابتدای مسیر نویسندگی چه کنند. روزانه هزار بار با خود تکرار می کنند که هیچ ایده ایی ندارم. نمی دانم از چه بنویسم. اگر فقط بدانم از چه و درباره چه بنویسم تمام مسئله حل خواهد شد و فوری شروع به نوشتن خواهم کرد. نهایتا این افراد به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول قلم و کاغذ به دست آماده اند که الهامات الهی و غیبی از آسمان برایشان باران ایده ببارد و آن ها ایده ها را در هوا قاپیده و شروع به نوشتن کنند. زهی خیال باطل. باران ایده ها هیچ وقت نخواهد بارید و آنها مجبورند مدت های زیادی منتظر ایده ایی برای نوشتن بمانند و نهایتا ذوق نویسندگی و نوشتن در وجودشان خشک شود و ناکام بمانند.
دسته دوم منتظر باران ایده ها نمیماننند. خوب می دانند که ایده ها را باید خود خلق کنند. باید ایده سازی کنند و برای نوشتن خلاقانه دنبال راه های متفاوتی بگردند. بنابراین از هر فرصتی برای یافتن ایده ها استفاده می کنند و هیچ وقت برای نوشتن و نویسندگی لنگ از راه رسیدن یک ایده غیبی نمی مانند.

همه ی اینها را گفتم که نهایتا به اینجا برسم و چند ایده برای نوشتن را با شما در میان بگذارم. ایده هایی که خودم از بیشتر آن ها برای نوشتن استفاده می کنم.

۱- نوشتن صفحات صبحگاهی

۲- نوشتن وقایع روزانه

۳- نامه به پول

۴- نامه به خدا

۵- نامه به کودک درون

۶- بازی شکرگذاری

۷- نوشتن خاطرات دوران کودکی

۸- رونویسی از شاهکارهای ادبی

۹- آزاد نویسی

۱۰- نوشتن از کتاب ها و درباره ی کتاب ها

۱۱- نوشتنِ داستان کوتاه

۱۲- کلمه برداری از کتاب ها

۱۳- ثبت و نوشتن افکار، اهداف، رویاها و آرزوها

۱۴- نوشتن از خواب ها

این فهرست را مدام به روزخواهم کرد و ایده های جدید را به آن اضافه می کنم. به نظر من هر فردی که شیفته ی نوشتن و نویسندگی است باید در ابتدای کار یک فهرست این شکلی تهیه کرده و بر اساس آن بنویسد. در مسیر نوشتن که پیش رفت بعدها از دل نوشته ها و تمرینات جورواجور هزاران ایده برای نوشتن به سرش خواهد زد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *