مدیریت زمان با گوجه فرنگی / تکنیک پومودورو

پومودورو این روزها در زندگی من نقش بزرگی ایفا می کند. دفتربرنامه ریزی ام پر شده است از کارهایی که هر روز انجام می دهم و واحد سنجش زمان این کارها پومودورو است. برای مثال بخشی از برنامه دیروز من به این شکل بود: نوشتن صفحات صبحگاهی یک پومودورو، نوشتن داستان روز یک پومودورو، ورزش دو پومودورو، رسیدگی به امور خانه دو پومودورو، کار روی کانال تلگرام سه پومودورو و … .

پومودورویی کار کردن را دوست دارم. سه چهار ماهی می شود که آزمایشی این تکنیک را به کار می برم. آنقدر به دلم نشسته که مطمئنم به عادتی تبدیل شده که همیشگی خواهد بود. جدای از به دل نشستن، این پومودوروهای گوجه فرنگی طعمِ خوشمزه مزایای زیادی برایم داشته اند. بالا رفتن تمرکز ذهنی به طرز معجزه آسا، جلوگیری از اتلاف وقت، حفظ انرژی و شادابی در طول روز، خسته نشدن بعد از چندین ساعت کار و کاهش حواسپرتی از جمله مزایای این تکنیک برای من هستند.

تکنیک پومودورو یکی از تکنیک های پرطرفدار و شناخته شده مدیریت زمان است که توسط پژوهشگر و کارآفرینی به نام «فرانچسکو سیریلو» ابداع شد. این تکنیک با تایمری به شکل گوجه فرنگی اجرا میشد و گوجه فرنگی اکنون به عنوان نماد تکنیک پومودورو شناخته شده است. خب چرا گوجه فرنگی؟ اول این که، مبدع تکنیک پومودورو اولین بار وقتی که میخواست تکنیک خود را اجرا کند، برای پیاده سازی آن از یک تایمر گوجه فرنگی شکل استفاده کرده که در آشپزخانه برای کنترل زمان آشپزی از آن استفاده می کردند. دوم این که، ۲۵ دقیقه ایی که به عنوان یک پومودورو برای کار کردن در نظر گرفته شده دقیقاً معادل مدت زمان لازم برای درست کردن سس پومودورو-یک سس گوجه فرنگی سنتی ایتالیایی- است.

اجرای تکنیک پومودورو به این صورت است که ابتدا فعالیت خود را مشخص می کنید. پس از آن تایمر خود را روی ۲۵ دقیقه تنظیم کرده و با تمرکز کامل کار خود را انجام می دهید. پس از آن ۵ دقیقه استراحت می کنید و دوباره ۲۵ دقیقه تایم و انجام کار با تمرکز. سپس یک استراحت ۵ دقیقه ایی و الی آخر .

نکات مهم در بکارگیری این تکنیک

۱-عوامل مزاحم را به طور کامل حذف کنید (گوشی، اینترنت، صحبت با دوست و همکار و … )

۲- مدت زمان یک پومودورو را کمتر و یا بیشتر نکنید ( همان ۲۵ دقیقه باشد).

۳- بعد از انجام ۴ پومودورو یک استراحت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ایی به خودتان بدهید (قدم بزنید، قهوه بنوشید، با دوستان خود صحبت کنید و یا یک خوراکی خوشمزه بخورید).

۴- اگر کاری به بیش از ۲۵ دقیقه زمان نیاز داشت می توانید از تعداد بیشتری پومودورو برای انجام آن کار استفاده کنید (برای مثال گاهی نیاز است ۵ یا ۶ پومودورو و یا حتی بیشتر روی یک پروژه کار کنید تا به اتمام برسد).

۴- برای استفاده از تکنیک پومودورو می توانید از تایمر گوشی، ساعت زنگدار و یا برنامه های پومودورویی که به راحتی از طریق اینترنت در دسترس هستند استفاده کنید

 

پس نوشت: نوشتن این یادداشت دو پومودورو زمان برد.

2 پاسخ

  1. سلام خدمت خانم راهپیما.
    آخ که چقدر عاشق این تکنیکم من. یکی دو هفته است شروع کردم و واقعاً خیلی خوبه. به‌نظرم پومودورو یک خاصیتی که داره به تو یاد میده در لحظه باشی و کاری که باید رو انجام بدی و حواست هم پرت نشه.

    1. سلام دوست عزیز. ممنونم از پیام تون. در لحظه بودن و تمرکز بالا از مزایای پومودورو هست. خیلی خوبه که از این تکنیک استفاده می کنید. من عمده برنامه های روزانه ام رو با این تکنیک پیش میبرم و واقعا برام موثر بوده. امیدوارم شما هم بهره کافی رو ببرید. پیروز و سربلند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه امروز آموختم-۱۰

امروز صفحه ایی از کتابِ «نوشتن با تنفس آغاز می شود» درسی بزرگ دربارۀ نوشتن به من آموخت. بیایید با هم این صفحه را بخوانیم.

ادامه مطلب »

شروع کتاب ها

هر کتابی شروعی دارد. شروع کتاب ها باید به گونه ایی باشد که خواننده را به خواندن کتاب ترغیب کند. شروع کتاب باید خواننده را

ادامه مطلب »

آنچه امروز آموختم-۹

هیپنوتیزم جاده ای (HIGHWAY HYPNOSIS) اصطلاحی است که امروز آموختم. حالتی است که در آن مشغول رانندگی هستید و ناگهان به خود بیایید و ببینید

ادامه مطلب »